Implant

Implant

İmplant

Ağız ve diş sağlığı günümüzde en çok gelişmenin yaşandığı alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda yaşanan en önemli gelişmelerden biri de implant teknolojisidir. İmplant, herhangi bir nedenden dolayı kaybedilen dişlerin, amacını ve görünüşünü tekrar kazandırmak için kişinin çene kemiğine yerleştirilen, kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan, yapay diş kökü olarak tanımlanabilir. İmplant, normalde yapay bir diş olmasına rağmen çene kemiğine yerleştirildikten sonra kişinin kendi dişinin yerini görmesine yardımcı olmaktadır. İnsanlar, implant sayesinde kaybettikleri dişleri, aynı konforda yapay dişlerle sağlamakta ve yaşam kalitesini eski haline tekrar getirebilmektedirler. Eksik dişlerin tamamlanması amacıyla uygulanan implant tedavisi takılıp çıkarılan protez dişlerden daha kesin ve sağlıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece tek bir eksik diş olması durumunda da rahatlıkla bu tedaviden yararlanılması bu tedaviyi daha bilinir hale getirir.

İmplant Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

İmplant işlemi çoğunlukla lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Bazı zamanlarda hastanın durumuna bağlı olarak sedasyon anestezi de tercih edilebilmektedir. Anestezi sayesinde hasta acı çekmeden işlem gerçekleştirilir. İmplant tedavisi kapsamında hastanın çene kemiğine müdahale edilip diş eti açılmaktadır. Çene kemiğine vida benzeri materyal koyulur. Bu şekilde işlem tamamlanır. Bu süreçte ağrının ne kadar fazla hissedildiği ise kişinin ağrı eşiği ile çok yakından ilgilidir.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

Günümüzde kullanılan implantlar titanyum ve alaşımlardan üretimi yapılmaktadır. Bu malzemeler doku ile son derece uyumlu olması bu maddelerin tercih edilme nedenidir. Ağız sıvılarından etkilenmediğini ve aynı zamanda ağız içerisinde meydana gelen baskıdan, kuvvetten etkilenmediklerini den dolayı bu tedavide bu malzemeler kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer maddelere göre uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeleri de mümkün hale gelmektedir. Vücudun yabancı maddeler karşısında gösterdiği alerjik reaksiyon riskinin titanyumdan yapılan implantlar için geçerli olmamaktadır. Bu madde doğada reaktif olarak bulunan ve birlikte kullanıldığı maddeye de gayet kolay bir şekilde uyum sağlayabilme özelliğine sahip olduğundan pek çok tedavide kullanılmaktadır. Bu yüzden bu gibi tedavilerde en çok bu madde kullanılmaktadır.

İmplant Kimlere Yapılır?

İmplant tedavisini 20 yaşını geçmiş kişiler, yeterli kemik yoğunluğu ve kalınlığı uygun olanlar, kontrol altında şeker, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları kontrol altında olan hastalar ile sabit olmayan protezleri kullanamayan hastalar yaptırabilmektedirler.

İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Kullanılan implant türü, hastanın dokularındaki iyileşme hızı, hastanın yaşı, ağız yapısı gibi faktörlere bağlı olarak iyileşme sürecinde de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden bu süreçte doktorun söylediklerini yerine getirmek daha hızlı iyileşmesine önemli katkı sağlamaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri söyle sıralamak mümkündür. Tedavi sonrasında yaklaşık olarak 2 saat boyunca herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketmemek, sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, bu bölgeye soğuk kompres uygulanabilir, diş etlerinin iyileşmesi tamamlanana kadar sert yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmek, implant tedavisinden sonra ağız ve diş temizliği nin ihmal etmemek gibi önlemler almak gerekmektedir.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Çünkü daha önce de değindiğimiz gibi bu tedavi her hastada aynı uygulamalar yapılmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak da tedavi fiyatları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ancak implant tedavisi öncesinde hasta muayene edildikten sonra hastanın net bir fiyat bilgisi alması mümkün olmaktadır. Bu süreç hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz hastanenize ve doktorunuza başvurabilirsiniz.

Alanında Uzman Ekip

Alanında Uzman Ekip

Ekibimiz konusunda uzman, genç dinamik ve mesleğini çok seven hekimlerden oluşuyor.

Yenilikçi Uygulamalar

Yenilikçi Uygulamalar

Diş sağlığı alanında yenilikleri takip edip, en son teknolojiyi kullanarak hizmet veriyoruz.

Çözüm Odaklı Tedavi

Çözüm Odaklı Tedavi

Siz değerli hastalarımızı dinliyor, size uygun tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

Güler Yüzlü Hizmet Anlayışı

İşimizi çok seviyoruz, hastalarımızı güler yüzle karşılayarak onları rahat ettiriyoruz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp