İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi dişe uygulanan son zamanlarda çoğu hastanın tercih ettiği tıbbi bir uygulamadır. Dolayısıyla modern diş hekimliğinde uygulanan tedavilerden biri de implant tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. Hem hastaların zorluk çekmediği hem de diş hekimlerinin kolayca uyguladığı bu tedavinin birçok avantajı vardır.

İmplant Nedir?

Dişler hem estetik bir görünüm hem de ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla dişlerin eksik olması durumunda dişlerin şekli de bozulacağından kişiyi rahatsız eden bir görünüm ortaya çıkar. İmplant da bu eksik dişlerin yerine yerleştirilen ve doğal diş görünümünü veren yapay diş kökleridir.

İmplant titanyum malzemesinden yapıldığı için oldukça sağlamdır ve diş yapılarına uygundur. İmplant tedavisi doğal diş görünümünü aratmayan nitelikte oldukları için günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilir. İmplantın amacı da tam olarak budur.

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisinin birçok avantajı vardır. Sabit protez diş olanağı tanıyan implant dişler günümüzde çoğu hasta tarafından tercih edilir ve sonucundan da oldukça memnun kalınır.

İmplant tedavisinin en önemli avantajı doğal diş görünümünü sağlayarak dişlere estetik bir görünüm kazandırmaktır. İmplant diş yerleştirildikten sonra hastanın çiğneme fonksiyonunda herhangi olumsuz bir etki görünmez, oldukça iyi bir çiğneme fonksiyonuna sahip olur.

İmplant dişler oldukça sağlamdır, eğer düzenli ağız ve diş bakımı yapılırsa yıllarca kullanılır. Eksik dişin yarattığı psikolojik baskıyı ve endişeyi azaltır. İmplant dişler doğal ve sağlıklı diş görünümünde olduğu için kişinin özgürce gülmesini sağlar.

Diş eksikliğinde beslenme bozuklukları sıklıkla karşılaşılan problemlerdendir. İmplant diş tedavisinden sonra bu sorun ortadan kalkarak kişi artık düzenli ve sağlıklı beslenir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

İmplant tedavisi için yaş sınırı olup 18 yaş ve üstü kişilere uygulanır. Ancak tedaviden önce hastalar uygunluk açısından muayene edilir. Zira çene yapısının implanta uygun olup olmadığı önemli bir noktadır. Bazı kronik hastalığı olan kişilere de doktor tarafından bazı bilgiler verildikten sonra tedaviye uygunluğu belirlenir. Şeker, kemik erimesi hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar bu konuda önemlidir. Bu kişiler kronik hastalarındaki doktor kontrolünde olup gerekli kuralları dikkate alıyorlarsa implant tedavisi için de uygundur.

İmplant Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İmplant tedavisi için diş hekimine görünmek isteyen bir kimse önce klinikte muayene olacaktır. Çekilen röntgene göre çene yapısı ve dişlere göre diş hekimi kararını verir. Aynı zamanda genel sağlık durumunun da implant tedavisine uygun olup olmadığı tespit edilir. Eğer doktor implant tedavisini onayladıysa hastaya detaylı bir şekilde bilgi verip plan yapar.

Ardından operasyona geçilir. Operasyon diş hekimi ve çene cerrahı tarafından sağlanmalıdır. Böylece çene yapısına zarar verilmeden dikkatli bir şekilde implant tedavisi gerçekleşir. Lokal anesteziyle gerçekleşen bu operasyonda hasta herhangi bir acı hissetmeden diş kemiğine yuva açılır. Sonrasında özel aletlerle implant yerleştirilir.

Sonrasında 3 ay kadar süren bir iyileşme süreci söz konusudur. Bu süre zarfında hasta tükettiği besinlere dikkat etmeli ve implanta zarar verecek yiyeceklerden kaçınmalıdır. Ara sıra doktor kontrollerine gelerek diğer sürece hazırlanır.

İmplant yeri iyileştikten sonra üstünün yerleştirilmesi için diş hekimine tekrardan gidilmelidir. Ardından protezin yapılması gerekir. Bunun için diş ve implantın birbiriyle bütünleşmesi önemlidir. Eğer bütünleşmeden protez uygulanırsa bu implantın kalitesini düşürebilir.

Dolayısıyla bütünleştikten sonra protez için ölçüler alınır ve protez yapısı belirlenir. Kron, köprü ya da tam protez de dişe uygulanabilir. Sonuç olarak implant tedavisi bu süreçlerden oluşur ve son derece güvenlidir. Hasta, tedaviden sonra ağız hijyenine dikkat ettiği sürece implant dişin ya da dişlerin uzun süre rahat bir şekilde kullanımı mümkündür.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp