Dental tedaviler hakkında bilinmesi gerekenler

Dental tedaviler hakkında bilinmesi gerekenler

Dental tedaviler hakkında bilinmesi gerekenler

Dental tedaviler hakkında bilinmesi gerekenler

Dental tedaviler geniş bir tedavi sürecini kapsayan birçok tedavi türlerini içerisinde barındıran tedavi türüdür. Her insanın ağız, diş, diş eti gibi sorunları zaman zaman meydana gelmektedir. Dişlerden meydana gelen, rahatsız veren, yaşam koşullarını etkileyen sağlık sorunlarının giderilmesini öngören her bölüm ve tedavi dental tedaviler olarak adlandırılmaktadır. Tedavi süreci uzman hekimler eşliğinden ilerlenerek yapılmaktadır. Öncelik olarak hangi sorunun baş gösterdiği ve bu sorunla beraber yapılması gereken tedavi türleri belirlenmektedir. Dental tedavi hakkında bilinmesi gerekenler alt başlığı altında en önemli amacı sorunun bütünüyle ortadan kalkmasıdır. Bunun için de özel teknik ve yöntemler uygulanmaktadır. Mümkün olduğunca en yüksek iyileşme potansiyeli hedeflenmekte ve hasar oranı düşürülmeye çalışılmaktadır. Şimdi dental tedavi türlerinin önemli kısımları anlatılarak vurgu yapalım.

Dental tedaviler türleri

Dental tedavi yukarıda da belirtildiği üzere birçok alanı kapsayan tedavi türüdür. Dental tedaviler hakkında bilinmesi gerekenler sınırlı olmadığı için ve fazla alana yayıldığı için anlatımı da uzun sürmektedir.

Dental tedavi türlerini alt başlıklarda açıklamayla sıralayalım;

Radyoloji ve Oral Diagnoz ( İlk muayene )

Dental tedavi sürecinde ilk muayene olarak adlandırılan radyoloji ve oral diagnoz genel açıklaması ile diş hekimliği tıp alanında diş hastalıkları ve ağız hastalıklarının radyolojik görüntüleme yöntemi kullanılarak tanımlanması ve tedavi sürecinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Ağızda belirti gösteren tüm vücudu etkileyen hastalıkların da teşhisinde önemli yer tutmaktadır. Muayenelerde verilerin bir ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi şeklinden meydana gelen, birçok görüntüleme metotları bulunmasından ötürü birçok teşhisi ortaya koyabilen tanı ve tedavisi bilgisayar sisteminde yapılan tedavi olarak önümüze çıkmaktadır.

Çene, ağız ve diş cerrahisi

Dental tedaviler kapsamında sayılan, gömülmüş vaziyetteki yirmilik dişlerin ameliyatları, kök ucunun bir kısmının ya da tümünün çıkarılması, çene kırıkları, kist ve tümör operasyonları, implant ameliyatları gibi bütün çene eklemi tedavileri ve cerrahi muamelatlar çene ağız ve diş cerrahisi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Konservatif diş tedavisi

Dental tedavisi hakkında bilinmesi gereken ön önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavi, diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulması ile yapılmaktadır. Malzeme teknolojisindeki gelişmeler ile bugün kompozit dolgular diş hekimliği pratiğinin hemen her alanında kullanılmaktadır. Küçük ve orta ölçekli diş dokusu kayıplarında başarılı bir dolgu malzemesidir. Konservatif diş tedavisini diğer bir yönü ise estetik karma yenilemelerle dental tedaviler sayesinde işlevsel, anatomik ve estetik çarpıklıklar ile dişlere asgari müdahaleyle düzeltilebilme imkanı verir.

Endodonti ( kanal tedavisi )

Günümüzde her hastanın diş sorunlarında kullandığı etkili yöntemlerden biri olarak geçmektedir. Dişin iç kısmındaki damar ve sinir gibi canlı dokuların yanı sıra dişin kendisini çevreleyen dokularda oluşan hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Dişlerin farklı etkilerine göre uygulanma şekillerin vardır. Dişlerde meydana gelen ağrı, abse, yüzde şişme gibi uygulamalarda kendilerine alan açabilmektedir.

İmplant uygulamaları

İmplant, gelişmiş teknoloji ile yapılan operasyonlardandır. Eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardan oluşmaktadır. Önemli noktalarından biri tedavi sürecinde hiçbir dişe zarar verilmeden, gerekli dişe müdahale yapılır ve işlem sonlanır. 18 yaş ve üzeri herkes için uygulanabilen implant, dental tedaviler kapsamında önemli yer tutmaktadır. Tedavi yöntemleri sıralayıp özetlemiş bulunmaktayız. Protetik diş tedavisi, pedodonti (çocuk ve ağız diş sağlığı) , ortodonti, genel anestezi ve sedasyon, dental radyoloji gibi alanları ve tedavi türleri de mevcuttur.

Dental tedavi hakkında bilinmesi gereken çoğu özel madde ve şartları anlattık. Daha fazla bilgi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Online Randevu Talebi Oluştur

Lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurunuz, hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Instagram Whatsapp